Összefoglalni egy a játék menetét annyiban lehet, hogy ez egy „régészkedős társasjáték”. Ellentétben a többi játékkal, itt nem megadott sorrendben mennek a játékosok, hanem mindig az, aki leghátul áll. A pálya szélén körbe vannak az időmezők, melyek a heteket jelentik a játék során, vagyis 1 egész kör az 1 évet jelent. A játék 4 játékos esetén 2 évig tart, 3 játékossal 2.5 évig, míg 2 játékos esetén 3 évig. A táblán található még ezen kívül megvásárolható kártyáknak hely, kiállítás kártyáknak hely illetve egy időjelző, hogy éppen melyik évben járunk. Közepén egy nagy térkép látszik, tele nagyobb városokkal, ezeket két csoportra oszthatjuk. Varsóból indulunk, és ezen kívül London, Berlin, Párizs, Róma és Moszkva azok a városok, ahol vásárolni tudunk, vagy kiállításokat rendezni. Minden utazás két város között 1 hétbe telik, illetve a vásárlás is hetekkel történik. A kiállítás kártyákon és a kutatás kártyákon is jelzik, hogy melyik hány hétbe kerül, és melyik városban lehet megvenni. A többi hely az nem is konkrét városra utal, hanem egy régészeti területre a térképen, ezeket színnel is jelezték: Görögország narancssárga, Palesztina zöld, Egyiptom sárga, Kréta lila, Mezopotámia pedig kék. Minden színnel ellátott helyen tudunk ásatni, évente egyszer.

Most pedig térjünk rá a kiegészítőkre. Kutatáskártyának számítanak a tudáskártyák, ezek színes könyvek, illetve nyitott könyvek. Színes könyvet csak az adott színű ásatási helynél használhatunk fel, míg nyitott könyvet bárhol, de maximum annyit, ahány színes könyvünk van az adott területhez, használat után megtarthatók, és a játék végén minden könyv 1 pontot jelent. Vannak pletyka kártyák, melyek színes embereket ábrázolnak, szintén színes könyvként használhatók fel, de nem érnek pontot, és használat után el kell őket dobni. Továbbá két fajta asszisztens kártyával rendelkezik még a játék, az egyiket mi itthon csak „vicces hapsikának” hívjuk. Egy hapsi 1 könyvnek felel meg, de használat után el kell dobni, viszont ha két hapsink van, az továbbra is egy könyv, amit megtarthatunk, és bármelyik helyszínen felhasználhatjuk. Hárommal már 2 könyvvel gazdagodtunk ásatásaink során, míg ugyan ilyen szabályokkal jár az ásót ábrázoló kártya, csak ott könyv helyett korongot ér. Egyik asszisztens kártya sem ér pontot. Ezen kívül vannak utazást rövidítő kártyák: léghajó, mellyel 0 hétre csökken az utazás, de el kell dobni használat után, míg az autót megtarthatjuk, és minden 3 hétnél hosszabb utazás 1 héttel kevesebbe kerül. Valamint van még különleges engedély kártya, mellyel egy éven belül kétszer is ásathatunk egy területen, valamint kongresszus kártyák, mely csak pontokat ér, 1 kártya 1 pont, de ha összegyűjtjük a maximálisan megengedett hetet, akkor 28 pontot kapunk a játék végén.

Most pedig pár szó az ásatásról. Minden ásatási területhez tartozik egy zacskó, tele korongokkal, és az ebből való húzás számít ásatásnak. Egy korong tartalmazhat tudáskártyát, leletet (ezek pontot érnek), vagy lehet üres homok, melyet viszont vissza kell rakni a zacskóba. Minden játékosnak van egy időkorongja, mellyel megnézhetjük, hogy ha X darab kártyánk van, és Y hétig maradunk egy adott helyszínen, akkor hány darab korongot húzhatunk. Ezekből korongokból tudunk kiállításokat rendezni. Minden kiállítás kártyára rá van rajzolva, hogy hány darab és milyen színű leletekre van hozzá szükségünk. A kis kiállítás 4 pontot ér, 3 lelet kell hozzá és 3 hétig tart, míg a nagy kiállítás 5 pontot ér, 4 hétig tart és 6 lelet kell hozzá.

A játékot pedig az nyeri, akinek a legtöbb pontja van. Bárkinek tudom ajánlani, aki egy kis gondolkodós, előre tervezős játékra vágyik, és esetleg egy kis történelemtudást is szeretne magába szívni, hisz minden leletről van egy pár szavas leírás. A játékidő úgy 90 perc, az ára pedig jelenleg 6500-8000 Ft körüli.

Ez a cikk eredetileg az Impulzus XLI. évfolyam 2. számában jelent meg, melyet letölthetsz az archívumból.