Korán kelek, freskót festek
Tavaly szeptemberben betértem egy játékboltba, ami a szokásokkal ellentétben inkább élménybolt néven fut. Korábban már jártam itt, mert tudtam, hogy mielőtt megvennék egy játékot, leülhetek és kipróbálhatom az eladókkal. Ez most is így történt. Szerettem volna valami Catan vagy Theba szerű játékot, és itt játszhattam először a Frescoval.
A játék története szerint freskófestők vagyunk, és egy püspök felbérel minket, hogy a katedrális nagy mennyezeti festményét renováljuk. A játékidőt napokra osztjuk, mindenkinek el kell döntenie reggelente, hogy hánykor szeretne felkelni. Egy kétoldalú táblát kapunk a dobozban, melynek egyik oldala 2, illetve 3 játékosra van tervezve (2 játékos esetén létrehozunk egy virtuális játékost, akit felváltva irányíthatunk), és van egy 4 játékos számára is. Ilyenkor van még egy piacunk és még egy felkelési időpontunk a szálláshelyen.
Minél korábban kelünk, annál kedvetlenebbek lesznek a festősegédeink. A hangulati mércén ilyenkor mozgatnunk kell a mi színünknek megfelelő bábut. Ha elérjük az alsó 2 vonalat, akkor, amíg ez a helyzet fennáll, eggyel kevesebb segédünk van, ellenben ha a felső két sorban állunk, kapunk plusz egy segédet. Továbbá, ha korábban megyünk ki a piacra, akkor több árusítóhely között válogathatunk, viszont a festéklapkák egységára drágább lesz. Egy körben (ami egy napot jelent) ez a sorrend marad végig. Ha véget ért a nap, akkor pontszám alapján növekvő sorrendben döntenek a játékosok, hogy ki hány órakor akar kelni (és ugyanabban az időpontban nem kelhet több játékos). A pontokat a tábla szélén lévő számok segítségével vezetjük.
Miután tisztáztuk, hogy ki hánykor kel, egy először eltakart akciótáblán mindenki eldönti, hogy hány segéd megy a piacra, hány restaurál, hány fest portrét, hány kever színt, és hány megy színházba. Ha mindenki végzett, az akciótáblánkat felfedjük, így már senki sem pakolgathatja át a segédjeit az adott körben. Minden kör elején újra el kell majd helyezni a segédeket. A festékkockákat és a pénzérméket pedig egy másik paraván mögé helyezve tároljuk, hogy a többi játékos ne láthassa mivel rendelkezünk.
Mi döntjük el, hogy az akciótáblára pakolás előtt, vagy után rakjuk ki a piacot. Minden körben újat teszünk ki. A vásárlás során segédenként egy festéklapkát vehetünk meg, olyan egységáron, melyet a felkelés ideje határoz meg. Egy árusítóhelyről csak egy festőmester vásárolhat (akkor is, ha marad rajta még festéklapka), valamint egy festőmester csak egy árusítóhelyen teheti ezt meg. Minél korábban kelünk, annál nagyobb a választék a piacon.
A játék elején kapunk pénzérméket és 3 festékkockát, melyeket gyarapíthatunk, ha portréfestést vállalunk. Erre szükség is van, mert különben nem tudunk festékkockákat venni, melyek a freskó helyreállításához szükségesek. Egy segéd egy portrét készíthet, és ezzel három pénzérmét szerezhetünk.
Színkeverésnél segédenként két színt keverhetünk. Az alapszínek segítségével (piros, kék, sárga) hozhatunk létre lilát, zöldet és narancsot. Az akciótáblán szerepel még a színház, ezzel a segédek hangulatát növelhetjük, segédenként 2 hangulatponttal.
A játék fő eleme pedig a freskó vagy az oltár helyreállítása. A táblán látható freskón elhelyezzük a restaurálandó lapokat. Minden lap mutatja, hogy milyen szín kell a restaurálásához, és azok mennyi pontot érnek. Nyilván ha kevert színre is szükség van, akkor több pontot ér. Segédenként 1 mező restaurálható.
Ezenkívül van még egy püspök bábunk, akit mozgathatunk, 1 pénzérméért, 1 mezővel (vízszintesen, függőlegesen, átlósan) áthelyezhetjük. Több pénzérmét viszont nem használhatunk, ezzel ellentétben minden mező restaurálásakor mozgathatjuk a püspököt. Ez azért jó nekünk, mert ha a püspök a restaurálandó mező mellett áll, az plusz 2 pont, ha pedig rajta, az plusz 3. Restaurálás után pedig azonnal arra a mezőre lép, amin dolgoztunk. Vagyis ha előre eltervezzük milyen sorrendben akarjuk helyreállítani a mezőket, és közben mozgatni a püspököt, elég sok pluszpontot tudunk összeszedni.
Ha pedig valaki előttünk már restaurálta a mezőt, amit szerettünk volna, de nem szeretnénk, hogy a segédünk akciója így elvesszen, restaurálhatunk oltárt. A freskó mellett láthatjuk, hogy ha beadunk 3 különböző színt a festékműhelybe, azokért hány pontot lehet kapni. Ha már restauráltunk, akkor minden kör végén kapunk pénzt, restaurált mezőnként 1 érmét.
A játék akkor ér véget, ha 6 vagy kevesebb freskólapka marad. Ekkor az utolsó körhöz meg kell fordítani az akciótáblát, mert színház helyett is lehet restaurálni, vagyis festékkeverés előtt és után is. A játék végén a felkelés sorrendjében még össze kell számolni a pluszpontokat (2 pénzérme 1 pontot ér), és az nyer, akinek a legtöbb pontja van.
Fresco jelenleg 10 kiegészítővel rendelkezik, ebből 3 jár az alapjátékhoz (mely 11990 Ft-ba kerül), 4-6. kiegészítő 7990 Ft, a 7. 4990 Ft, a maradék hármat viszont még nem lehet kapni Magyarországon. Viszont nem rég ért véget egy Kickstarter, mellyel támogatják a Queen Gamest, hogy kiadjanak egy Fresco BigBoxot, ami tartalmazza az alapjátékot, a 10 kiegészítőt, és egy mini kiegészítő játékot is. Maguk a kiegészítők az amúgy 1 órás játékmenetet csak hosszabbá teszik, és a játékot bonyolultabbá.
A kiegészítők közül még csak hatot próbáltam, melyek a következők:
1. Portrék
Portréfestés során húzhatunk egy kártyát a 3 felfordított portréból. A 3 pénzérme továbbra is jár (annak is, akinek nem jut portrékártya az adott körben), viszont ezek a kártyák rendelkeznek alkalmi és folyamatos előnyökkel. Ilyen például, hogy 1 alkalommal felvihetjük a hangulatunkat a legmagasabb szintre, vagy minden körben kapunk +1 pénzérmét.
2. A püspök kérése
Észrevehetjük, hogy az alap játék freskókártyáinak hátoldalán festékpacák vannak, ha kevert színeket használunk, egyébként pedig egy pénzérme. Festékkeverés helyett 1 segéd becserélheti a restaurált mezőket 1-1 kéréslapkára. Ha például egy kéréslapkán 3 lila paca van, akkor 3 lila pacás freskókártyát elcserélhetünk rá. Ilyenkor megkapjuk a kéréslapkán feltüntetett győzelmi pontokat, valamint minden körben kapunk 1 lila festékkockát és egy pénzérmét.
3. Különleges keverékszínek
A három kevert szín mellé azok segítségével keverhetünk barnát és rózsaszínt is. Ilyenkor a freskókártyák egy részét le kell cserélni olyanra, amin barna és rózsaszín festékek is szerepelnek.
4. A kívánságkút
A játék során megjelennek szerencsekrajcárok. Minden játékos, aki legalább 1 segédjét a piacra küldi, feltehet maximum 2 krajcárt az akciótáblájára. Az első játékos beledobja a feltett krajcárokat a kútba, és húz ezzel megegyező mennyiségű szerencsekártyát. Egy körben csak 2 krajcár kerülhet a kútba, a többi játékos visszateszi a paraván mögé a krajcárjait. A kívánságkártyákat adott helyszíneknél használhatjuk fel akkor, ha azon a helyszínen a felhasználás körében legalább 1 segédünk áll. Ilyen lehet például a műteremben a borravaló (+1 pénzérme és +1 krajcár).
5. Az aranyfüst
Aranyfüstöt a püspök kérésére a festék finomításához lehet használni. Festékvásárlás során van 2 mező, ahonnan, ha vásárolunk festéket, akkor kapunk 1 vagy 2 aranyfüstöt. Ezek a freskó helyreállításánál pluszpontot jelentenek. A püspök helyzetétől függően lehet 1, 2 vagy 3 pontot szerezni. Minden kör elején ki kell húzni, hogy milyen színt lehet finomítani aranyfüsttel. Oltár helyreállításánál nem lehet felhasználni, viszont a játék végén minden lapka 1 pénzérmét ér.
6. Az üveges
Mostantól az ablak mellett lévő freskómezőket csak akkor lehet helyreállítani, ha a mellette lévő ablakot is restauráljuk. Ehhez szükség van egy oszlopra az akciótáblánkon. Letakarhatunk egy oszlopot az üvegező oszloppal, melyen automatikusan be van jelölve két játékos. Viszont ilyenkor nem hajthatjuk végre a letakart cselekvést. Az üvegezőnél a kék és sárga üvegek 1 pénzérmébe, míg a piros és a zöldek pedig 2 pénzérmébe kerülnek.
Freskóhelyreállítás során kell ablakot is felújítani. Az üvegezőtábla tetején lehet látni, hogy melyik ablak hány pontot ér, és mennyibe kerül (mindig van egy ingyenes). Választhatunk olyat is, amin olyan szín van, amivel nem rendelkezünk. Ilyenkor büntetőpont jár: sárga esetében 2, kék esetében 4, piros esetében 6, zöld esetében pedig 8 győzelmi pontot vesztünk üvegenként. Negatív pontszámnál természetesen a festőmester egyhelyben marad a pontszámlálón.
Szerintem érdemes kipróbálni a játékot, remélem sikerült felkeltenem iránta az érdeklődést.
Ez a cikk eredetileg az Impulzus XLI. évfolyam 3. számában jelent meg, melyet letölthetsz az archívumból.